Trele morele, baju, baju, jesteśmy teraz w ptasim raju! Przy naszym następnym przystanku możesz przyjrzeć się budkom lęgowym – zbudowaliśmy je specjalnie po to, żeby mieszkańcy naszego lasu mieli bezpieczne schronienie. Budki są proste, ale funkcjonalne. Przede wszystkim są zbudowane z naturalnych materiałów, bez skomplikowanych udogodnień. Ptakom wystarczy otwór w budce i dach nad głową, resztą zajmą się same. Największy ruch jest wiosną, kiedy ptaki zaczynają budować swoje gniazda. Znoszą wtedy do budek przeróżne rzeczy – od mchów, przez drobne trawy i piórka, aż po gałązki. Każdy materiał może okazać się przydatny! Otwory w budkach są dostosowane do wielkości przyszłego lokatora – budka dla sikorki będzie miała mniejszy otwór niż ta dla kosa. Czasami zdarzają się sytuacje, że ktoś do zapuka do zajętej już budki i może się zrobić niezła awantura!
W Lasach Janowskich żyje mnóstwo gatunków ptaków, a każdy z nich śpiewa inaczej. Piękne koncerty można usłyszeć przede wszystkim wczesnym rankiem. Czy wiesz, że według ptasich śpiewów można regulować zegarki? Na przykład rudzik budzi się o 3:10 (prawdziwy ranny ptaszek!), dwadzieścia minut później wstaje kukułka, o 4:10 można z kolei usłyszeć wilgę. Wieczorne spacery umila słowik, najbardziej aktywny około 21:00 i nieco późniejszy świerszczak, zamykający koncert o 22:00.
Po zapoznaniu się z ptasimi zwyczajami zapraszam Cię do bukowej alei – być może już zwróciłeś na nią uwagę. Zataczając kółeczko wracamy w stronę altany, przestronna alejka powoli doprowadzi nas w stronę Ośrodka.