Szklarnia

Rezerwaty

Rezerwat Szklarnia położony jest w odległości ok. 3 km od Janowa, został utworzony 3 marca 1989 r. i jest jak do tej pory najmłodszym rezerwatem znajdującym się na terenie Lasów Janowskich. Ma on powierzchnię niespełna 300 ha, głównym celem jego istnienia jest ochrona i zachowanie borów jodłowych pochodzenia naturalnego. Rezerwat Szklarnia wyróżnia się ciekawymi zbiorowiskami roślinnymi, charakteryzującymi krajobraz Puszczy Solskiej. Można tu spotkać podmokłe lasy, łąki śródleśne oraz wydłużone wzgórza, które są pozostałościami dawnych wałów wydmowych.

Największą część rezerwatu zajmuje wilgotny bór mieszany, w którym znaczącą rolę odgrywa jodła. Ciekawostką jest również występowanie wyżynnego jodłowego boru mieszanego. Wędrując przez rezerwat Szklarnia można zaobserwować śródleśne bagna i zarastające łąki, będące środowiskiem życia dla wielu organizmów. Największe torfowisko w rezerwacie nosi nazwę Bagno Baba.

Przez teren rezerwatu przebiega trzykilometrowa ścieżka edukacyjna o nazwie „Szklarnia”, mająca swój koniec w miejscowości o tej samej nazwie. Prowadzi ona przez zróżnicowane krajobrazy leśne, głównie starodrzewia sosnowe i jodłowe oraz olsy i lasy łęgowe. Na trasie rozlokowanych jest 18 tablic edukacyjnych i 2 tablice informacyjne. Przebieg ścieżki wyznaczają biało-zielone znaki.

Na terenie całego rezerwatu spotkać można wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin. Wśród nich wymienić można lilię złotogłów, bagno zwyczajne, czosnek niedźwiedzi, wawrzynka wilczełyko czy wrońca widlastego. Bogata jest także fauna: obserwatorzy mogą dostrzec bociana czarnego, dzięcioła czarnego, średniego i zielonosiwego, rysia oraz wilka.

 ia.