Lasy Janowskie

Rezerwaty

Obecna powierzchnia rezerwatu Lasy Janowskie wynosi 2674,44 ha. Został on utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 18 maja 1984 roku oraz obwieszczenia Wojewody Lubelskiego z 7 stycznia 2002 roku. Nadrzędnym celem ochrony jest zachowanie kompleksu lasów mieszanych o dużym znaczeniu historycznym, związanym z największą na ziemiach polskich bitwą partyzantów polskich i radzieckich z hitlerowcami. Nadzór nad rezerwatem sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Przez teren rezerwatu przebiega ścieżka edukacyjna „Porytowe Wzgórze” prowadząca do miejsca bitwy partyzanckiej z 1944 r., położonego ok. 15 km na południe od Janowa Lubelskiego. Pamiątką tego wydarzenia jest rzeźba autorstwa Bronisława Chromego, odsłonięta w 1974 r. W okolicy Porytowego Wzgórza znajduje się także cmentarz partyzancki, ogrodzenia mogił partyzanckich oraz ślady okopów i stanowisk ogniowych. W rezerwacie można także zobaczyć pozostałości drewnianego mostu i nasypu kolejki leśnej, które są cennym elementem kulturowym.

Rezerwat Lasy Janowskie na południu graniczy z doliną rzeki Bukowa, a przez jego środek przepływa rzeka Branew. W okolicy wioski Momoty znajduje się kompleks śródleśnych stawów rybnych. Wiele miejsc rezerwatu posiada sporą wartość krajobrazową, będąc w okolicy warto zwrócić uwagę na torfowiska oraz ciekawe formacje wydm. Jedną z tych najbardziej znanych jest wspomniane Porytowe Wzgórze. Sporą część rezerwatu stanowią zbiorowiska leśne, wśród których wymienić można subocaniczny bór świeży, śródlądowy bór wilgotny i wyżynny bór jodłowy mieszany. Nie brakuje tu także rzadkich i chronionych gatunków roślin, takich jak bagno zwyczajne, czosnek niedźwiedzi czy długosz królewski. Spośród ptaków na uwagę zasługuje bielik, dzięcioł czarny czy dzięcioł zielonosiwy. Z ssaków można tu spotkać wilka oraz rysia, a także nietoperza – gacka brunatnego.