Polska łąka kwietna

Audioprzewodnik

Ależ tu bujnie i kolorowo! Mam nadzieję, że możesz podziwiać naszą łąkę kwietną w pełnym rozkwicie, najpiękniejsza jest oczywiście latem. Zasialiśmy ją tutaj, aby nasi goście mogli lepiej poznać rodzime gatunki roślin łąkowych. Jeśli lubisz spacery, z pewnością wiele z nich już widziałeś, a tutaj możesz obejrzeć wszystkie w jednym miejscu! Nasza łąka w ciągu kilku tygodni potrafi całkowicie zmienić swoje oblicze. Na początku jest żółta, później bardziej biała, zawsze pojawiają się też fioletowe akcenty. Jak myślisz, ile gatunków udałoby Ci się rozpoznać? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne: białe baldachimy pod ziemią skrywają marchew dziką, trochę inną niż tą uprawianą w ogródkach, ale również jadalną. Z kolei drobne żółte kwiatki z pięcioma płatkami to jaskier ostry. Być może nazwa ta kojarzy Ci się z Wiedźminem i jego kompanem – tym który ciągle śpiewał. Wrzuć grosz Leśnemu Dziadydze... tak to leciało? A teraz idziemy w róż! Czy uda Ci się dostrzec firletkę poszarpaną? Ma dość długie, różowe płatki, sterczące na wszystkie strony – stąd też jej nazwa. Oprócz tych trzech można tu też znaleźć krwawniki, chabry łąkowe, krwiściąga lekarskiego (ależ trudne słowo!), wykę ptasią, komonicę... długo by wymieniać!

Ale, ale... czy podczas poznawania roślin nie czułeś się obserwowany? Nasze gigantyczne owady są strażnikami łąki, pilnują, czy wszystko jest w porządku! Im również możesz przyjrzeć się z bliska. Są dość mrukliwe, więc pewnie z Tobą nie pogadają, ale zawsze możesz spróbować. Na pewno bez problemu rozpoznasz mrówkę, ten z dwoma rogami to jelonek rogacz, a ten z jednym – rohatyniec nosorożec. Występują one dość rzadko, dlatego być może trudno będzie je zaobserwować w naturze, ale za to z mrówką nie powinno być problemów! Będąc przy łące możesz też poszukać kłody bartnej, czyli specjalnie wydrążonego pnia, w którym mieszkają pszczoły. Mają tutaj sporo pożywienia, łąka kwietna dba o nie doskonale!

Gdy już przyjrzałeś się kłodzie, możemy udać się na nasz następny przystanek, a raczej peron – w dodatku leśny! Jest on tuż za płotem, w 10 sekund będziemy na miejscu!

Audio

Powiązane trasy

2.9 km
Spacer po Leśnym Ogrodzie
Spacer po Leśnym Ogrodzie