Kacze Błota

Reserves

Rezerwat leśno-torfowiskowy Kacze Błota leży w powiecie janowskim w gminie Dzwola. Nazwę zaczerpnął on od występujących na jego terenie moczarów i bagien, na których niegdyś występowało liczne ptactwo wodne, w tym przede wszystkim kaczki. Rezerwat utworzony został w 1988 r., na powierzchni 168,67 ha. Myślą przewodnią była ochrona istotnych dla ekosystemu borów bagiennych, torfowisk wysokich oraz fragmentów torfowisk przejściowych, wraz z pobliskimi wydmami.

Na skutek obniżenia się poziomu wód gruntowych obecnie największą część rezerwatu stanowi śródleśne torfowisko wysokie i przejściowe z borem sosnowym oraz śródleśne łąki. Jedynym zachowanym w nienaruszonym stanie przedmiotem ochrony pozostały wyniesienia wydmowe. W celu uniknięcia dalszych negatywnych skutków związanych z osuszaniem się gruntu, w ramach projektu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” wybudowano trzy zastawki na istniejących rowach melioracyjnych, których zadaniem jest poprawa i utrzymanie odpowiedniego nawodnienia.

Na terenie rezerwatu Kacze Błota występuje sporo gatunków roślin naczyniowych, charakterystycznych dla tego typu siedlisk. Znaleźć tu można kilka gatunków rosiczek, storczyki, żurawinę błotną czy tojeść rozesłaną. Z gatunków rzadkich dla lubelszczyzny wymienić można wąkrotę zwyczajną, modrzewnicę pospolitą, trzcinnika prostego i turzycę bagienną. Rezerwat jest także miejscem gniazdowania wielu ptaków, m.in. bielika, krótkoszpona i bociana czarnego.

 

Rezerwat Kacze Błota nie jest udostępniony do zwiedzania.